0

Jak przygotować wizualizacje salonu – SKETCHUP VRAY PHOTOSHOP

W tym artykule zajmiemy się tworzeniem wizualizacji salonu. W trzech 40-45min wideo wykładach pokażę Ci krok po kroku jak stworzyć wizualizację salonu

używając SketchUp Pro, renderując w V-ray dla SketchUp i edytując finalnie obraz w Photoshop. 

Do dziela!

Pierwszy odcinek, tak naprawdę drugi, bo w pierwszym pokazywałem jak stworzyć dobrą bryłę, coś poszło nie tak i się nie nagrał, czasem tak się dzieje. Będzie za to okazja zrobić dodatkowy odcinek o tym jak modelować prawidłowo bryłę. Więc w tym nowym pierwszym ustawiamy już światło, dzienne i spotlight.

Czyli praca w SketchUp nad modelem 3d już za nami, teraz zapisujemy projekt i wybieramy właściwe parametry V-ray. Zaczynamy od ustawienia pozycji słońca, w tym scenariuszu chcemy aby wpadało przez okno i ładnie „kładło się” na podłodze. W SketchUp w zasobniku w zakładce shadows wybieramy odpowiednią datę i godzinę. Możemy również skorzystać z interaktywnego renderingu w V-ray, dzięki czemu zobaczymy efekt światła w okienku frame buffer. Jeśli scena nie jest jeszcze rozbudowana będzie to na pewno dobre posunięcie, w przypadku ciężkich modeli  V-ray będzie długo odświeżał zmiany, zresztą SketchUp i cieniowanie też łatwo traci płynność gdy używamy cieniowania. Dlatego nigdy!!! nie pracujemy z wyświetlonym cieniowaniem! Następnie zajmujemy się ustawieniem miękkich cieni dla wpadającego słońca, tutaj SketchUp nie ma nic do powiedzenia, edytujemy parametr w V-ray otwierając asset editor i wybierając zakładkę lights. Zaznaczając sunlight po prawej odnajdujemy parametr sun size, ten parametr odpowiada za rozmiar słońca. Czym wyższa wartość tym cienie bardziej rozmyte. To naprawdę takie proste! O czym musimy pamiętać to zaktualizowanie sceny w SketchUp, jeśli tego nie zrobimy wybrana data i godzina nie zostanie zapamiętana. Warto wspomnieć ,że w SketchUp możemy mieć kilka lub nawet kilkanaście scen (kamer) z zapisanymi różnymi datami i godzinami, natomiast w V-ray będzie dla nich ustawiona jedna i ta sama wartość sun size! Poprawiamy trochę wartość dla Camera exposure aby odrobinę wyczulić bardziej kamerę na światło, przez co render będzie jaśniejszy. Parametr exposure value z 14,24 na ok 10, powinno być ok. I przechodzimy do ikony światła V-ray spotlight, które dodajemy do komponentu dzięki czemu we wszystkich wystąpieniach pojawiają się ikony. Tutaj znowu SketchUp odpowiada tylko za pozycję ikony, za wszelki ustawienia emisji światła odpowiada V-ray. Proponuję ustawić jednostki na lumeny Luminous power i wybrać intensywność na poziomie 1300 jednostek, co mniej więcej koresponduje z mocą 100 watowej żarówki. Pamiętaj V-ray to nie narzędzie to przygotowywania pomiarów oświetlenia, ale dzięki temu będzie nam zdecydowanie łatwiej odnaleźć się podczas budowania oświetlenia w bardziej złożonych scenach w przyszłości. Następnie ustawiamy: cone angle -120, penumbra angle -20,penumbra falloff -smooth cubic, decay – inverce square i shadow radius -5, tak na początek. Można również poeksperymentować z barwą światła. Teraz ważne aby zapisać projekt, czyli w SketchUp Ctrl+S i można śmiało wykonać render w V-ray aby wkońcu zobaczyć co naustawialiśmy.

 

Drugi odcinek poświęcony jest w całości na edycję materiałów, mniej uwagi poświęcamy na ich edycję w SketchUp. Zdecydowanie bardziej koncentrujemy się na ustawieniach V-ray. Wspólnie wybierzemy parametry dla zasłon, czyli materiał Twosided. Zrobimy również włochaty, mięciutki dywan oraz ustawimy garść połysków i zniekształceń. Tak aby nadać scenie możliwie jak najwięcej życia. Działamy!

Odcinek zaczynamy od nadania połysku na parkiet. Bardzo dobrze wyglądająca podłoga to połowa sukcesu. W tym wypadku za pomocą dodatkowego narzędzia dla SketchUp floor generator została stworzona jodełka na którą dystrybuowałem 5 różnych textur. Teraz musimy dla nich dodać połysk – reflection i zniekształcenia – bump. Nie ma nic za darmo chcemy dobry efekt, trzeba się trochę namachać. Cieszmy się ,że nie jest to pierwsza generacja V-ray dla SketchUp bo mogłoby Nas to wtedy wykończyć ;-D Zasłony aby się ładnie prezentowały muszą być wykończone materiałem dwustronnym, twosided. Dla SketchUp materiał to materiał, to w V-ray tworzymy specjalny materiał ,który jest przezierny ,a dodatkowo może być również przeźroczysty. Super się wtedy renderuje, szybko, poprawnie i efekt jest wow 😉 Dywan włochaty tylko i wyłącznie przy użyciu funkcji fur. Obiekt musi zostać wymodelowany w SketchUp, za to całą resztę włosków robi już V-ray za nas i to robi pieknie. Liczy się szybko do czasu ,aż nie dodamy połysku do materiału. Więc jeśli nie chcesz aby Twój fur liczył się wieki to odpuść reflection. Jeszcze kilka materiałów dostało połysk / załamania czy zniekształcenia. Tak naprawdę czym więcej tym lepiej, jednak musimy mieć na uwadze czas renderingu. Dużo efektów przełoży się na dłuższy czas renderingu. Dlatego polecam zawsze zaczynać od tych najistotniejszych materiałów i wykonywać w miarę możliwości rendery testowe!

W trzecim odcinku ustawiamy parametry już pod finalny render. W zasadzie SketchUp nie ma nic do powiedzenia, wszystko dzieje się w asset editor w silniku renderujący V-ray. Zaczynamy od drobnych korekt w materiałach i bez marnowania czasu zabieramy się do pracy. Dodamy specjalne kanały, ustawimy jakość i rozdzielczość. Plus jeszcze kilka drobnych jednak bardzo przydatnych trików i możemy renderować. Gotowy obraz poddamy edycji najpier w V-ray frame buffer wykonując podstawową postprodukcję. Następnie zapiszemy kanały i jak przystało na profesjonalistów wykonamy obróbkę obrazu w photoshop.

Tą serię webinarów kończymy piękną wizualizacją salonu wynonaną w SketchUp V-ray i Photoshop. Mam nadzieję, że udało się pogłębić wiedzę w tematyce tworzenia grafiki 3d i poświęcony czas zaowocuje w przyszłości. Tym przyjemnym akcentem kończę ten wpis i zapraszam do sprawdzenia pozostałych wideo artykułów na moim blogu.

  • Share post