0

Depth of field – głębia ostrości SKETCHUP VRAY PHOTOSHOP

     Depth of field –  SketchUp V-ray Photoshop

W tym wpisie znajdziesz wszystkie informacje aby z sukcesem używać efekt: detph of field ,czyli głębie ostrości. Dzięki właściwemu zastosowaniu rozmycia Twoja wizualizacja zyska cechę fotografii, a więc przybliży Cię do uzyskania fotorealizmu!

Wideo poniżej zostało nagrane podczas wydarzenia na żywo, jest to pierwszy odcinek mojej nowej serii wykładów pod nazwą SKILL BUILDER. Jest on w całości poświęcony wspomnianej wcześniej głębi ostrości w SketchUp i V-ray dla SketchUp.  Pliki które umożliwią wspólną pracę znajdziesz tu.

Serdecznie zapraszam do wspólnej nauki.

Głębię ostrości można uzyskać na dwa sposoby: renderując z V-ray camera lub przy użyciu Z-depth channel, specjalnego kanału którego użyjemy w postprodukcji. Pierwsza metoda, czyli depth of field z kamery V-ray jest fizycznie poprawna i daje najlepsze wizualnie efekty. Korzystają z niej jesteśmy w stanie uzyskać bardzo wysoki poziom realizmu, kilka przykładów poniżej.

previous arrow
next arrow
Slider
     Należy pamiętać ,że V-ray dodatkowo renderuje rozmycie, a efekt głębi będzie wydłużał czas renderingu. Przez co warto wykonać kilka renderów testowych za nim nałożymy depth of field na finalny render. Problematykę z jaką spotykamy się w V-ray dla SketchUp jest brak dodatkowych kamer V-ray. Mamy tylko jedną. Co powoduje ,że wybierając punkt ostrości dla jednej sceny w SketchUp, tą samą odległość V-ray zastosuje do wszystkich pozostałych. Zatem nie ma możliwości renderowania głębi dla większej ilości scen w kolejce. Jesteśmy skazani na wybranie nowego punktu ostrości w SketchUp dla danej sceny. Mając na uwadze powyższe efekt zostawiam na specjalne okazje, a w pozostałych staram się posiłkować głębią bazującom na kanale z-depth.
Slider
    Z-depth to kanał w skali szarości która definiuje kolorem odległość w jakich znajdują się obiekty.
Poprawienie przygotowany będzie zawiera zarówno odrobinę białego jak i czarnego koloru. Obecnie dość łatwo ustawić odległości w SketchUp i V-ray dla  białego i czarnego koloru. Można skorzystać z tego samego narzędzia V-ray pick point aby poznać wartości dla danej sceny. Mocną stroną kanału Z-depth jest niewątpliwie możliwość edycji efektu na etapie postprodukcji, a nawet rezygnacja z rozmycia. Czas renderingu również nieznacznie ulegnie wydłużeniu. Musimy natomiast pamiętać ,że efekt wizualnie nie może równać się z głębią z kamery V-ray. Jednak jeśli szukamy delikatnej głębi dla naszej wizualizacji i mamy w planach postprodukcję to Z-depth sprawdzi się idealnie.
    Zresztą mając powyższe informacje najlepiej będzie jeśli sami się przekonacie, fajnie wykonać test na jednym przykładzie dla obydwóch metod tworzących głębie. Osobiście stosuję głębię z kamery V-ray jeśli szukam mocnego rozmycia ,a kanał z-depth jeśli ma być to delikatny efekt i będę przechodził przez postprodukcję.
Samych zwalających z nóg renderów życzę
Tomek Warzecha

 

  • Share post